Tłok
Dodane przez szarblu dnia Grudzień 31 2010 09:14:33

 Dzisiaj przyjrzymy się tłokowi. Po wyjęciu tłoka przystępujemy do jego oględzin. Najpierw oglądamy go pobieżnie zwracając uwagę czy nie ma mocniejszych, wyraźnych rys  na tłoku. Interesują nas szczególnie powierzchnie które najszybciej się zużywają. Są to miejsca na linii prostopadłej do sworznia tłoka. Czyli tzw płaszcz tłoka. Normalne zużycie tłoka przejawia się jako równe, pionowe zużycie właśnie na powierzchni płaszcza tłoka.

 Teraz przystępujemy do zmierzenia średnicy tłoka. Średnicę tłoka należy mierzyć w osi prostopadłej do sworznia 25 mm poniżej dolnej krawędzi dolnego pierścienia tłoka. Jeśli pomiar wskaże nam poniżej 38.7 mm tłok do wymiany. Jednak powinien być spełniony warunek, który mówi o maksymalnej różnicy  pomiędzy średnicą tłoka i średnicą cylindra . Maksymalna dopuszczalna różnica w silniku 139QMB 50 cm  wynosi 0,1 mm.

 Podczas eksploatacji silnika również zużyciu podlegają rowki pod pierścienie tłokowe. Szczelina między pierścieniem a ścianką rowka pod pierścień nie może być większa niż 0,09mm. Tyczy się to górnego i środkowego pierścienia.

 Mierzymy również średnice otworu pod sworzeń w tłoku. Mierzymy w tych miejscach gdzie tłok styka się ze sworzniem. Jeśli zmierzony wymiar przekroczy wartość 13,04 należy bezwzględnie wymienić tłok. Jednak prawidłowa różnica między średnicą otworu pod sworzeń i samym sworzniem nie powinna być większa niż 0,02 mm.